Bliżej żywiołów

(P)

Rzeczywistość materialną możemy postrzegać na wiele sposobów. Każdy z nich może dać nam nowy wgląd, uczyć nas czegoś nowego o nas samych i o otaczającym nas świecie.

Jednym z takich podejść jest podział całego świata fizycznego na żywioły.

Co ciekawe, koncepcja żywiołów występuje w kulturze japońskiej, chińskiej, w buddyzmie czy hinduizmie. W Europie stanowi przedmiot zainteresowania filozofów już od starożytności. Zachęcam Cię do pogłębienia tematu i różnorodności podejść do niego. Jako wstęp może służyć Ci artykuł z Wikipedii, dostępny tutaj.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/images/id-3010848/

Na poziomie fizycznym jesteśmy stworzeni z energii żywiołów. Ich równowaga wspiera nas w osiągnięciu harmonii w ciele, psychice i duchowości, a nierównowaga (niedobory lub nadmiary poszczególnych żywiołów) wywołują różne konsekwencje odczuwane przez nas jako negatywne. Dlatego świadome podejście do żywiołów może pomóc nam w rozwoju i przyspieszyć proces dochodzenia do harmonijnego, pełnego życia.

Według różnych podejść, możemy naturalnie mieć w sobie dominację różnych żywiołów – innych z perspektywy znaków zodiaku przypisywanych nam na podstawie daty urodzenia, innych według Ajurwedy (tradycyjnej medycyny chińskiej), innych według różnych analiz. Początkowo odczuwałam zagubienie, odkrywając te rozbieżności. Wszystko ma nam jednak pomagać w ramach doskonałej Jedności i Świadomości, której częścią jesteśmy, warto więc wybrać koncepcję, która nam najbardziej odpowiada w danym momencie – ona będzie służyć nam na danym etapie naszego rozwoju. Można także instynktownie podchodzić do żywiołów, kontaktując się z energią każdego z nich, z uważnością i świadomością wybierając to, co się je (dostarczając tym samym naszemu ciału różnych proporcji energii żywiołów), jak również w jakim otoczeniu się przebywa.

Rozejrzyj się po swoim domu.

Jakie żywioły zauważasz?

Co w Twoim otoczeniu reprezentuje żywioł ziemi? Jakie naturalne rzeczy Cię otaczają? Rośliny, naturalne materiały, kamienie, obrazy, kolory, itp., które kojarzą Ci się z ziemią?

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/images/id-4356936/

Czy masz jakichś przedstawicieli żywioły wody? Fontannę domową, wazon pełen wody, akwarium, obrazy, kolory, itp., które kojarzą Ci się z wodą?

Odczuwasz dużą przestrzeń, związaną z żywiołem powietrza? Posiadasz przedmioty wywołujące ruch powietrza lub reagujące na taki ruch – otwarte okna, wentylator, dzwonki wietrzne, palone kadzidełka itp.?

Występują w Twoim domu elementy ognia? Kolory lub obrazy przedstawiające ogień lub kojarzące się z ogniem, palone świece lub lampy oliwne, oświetlenie kojarzące Ci się z tym żywiołem, itp.?

Czy Twoje otoczenie odzwierciedla Twoje potrzeby w zakresie odczuwania energii żywiołów, a – co za tym idzie – odczuwania wewnętrznej równowagi i pełni? Czy może czujesz jakieś niedobory reprezentantów poszczególnych żywiołów bądź ich nadmiar?

Czy odczuwasz swoje pożywienie jako komfortowe pod względem temperatury, poziomu wilgotności, świeżości  i naturalności?

Każdy z nas ma inne potrzeby w zakresie uzyskiwania równowagi żywiołów, może inaczej je odbierać, a do tego dochodzą potrzeby innych domowników. Warto jednak spojrzeć na swoje pożywienie i otoczenie przez pryzmat poszczególnych energii – czy nam służy, czy raczej wywołuje rozdrażnienie lub brak równowagi i harmonii.

Naszymi głównymi żywiołami (Jacka i moimi) są ogień i wiatr (powietrze w ruchu), w związku z czym mamy podobne upodobania i potrzeby w zakresie pożywienia, a także najbliższego otoczenia. Obydwoje lubimy ogień w domu (świece, lampy oliwne, punktowe światła małych lamp wieczorem, elementy koloru czerwonego i bordowego w wystroju pomieszczeń), a także obecność przedstawicieli wiatru (dym palonych kadzidełek, zwiewne chusty jako element dekoracji wnętrz, pióra i łapacze snów, dzwonki wietrzne). Obydwoje zauważamy też często nawet drobny ruch powietrza w domu (przed chwilą, pomimo wczesnej godziny popołudniowej, Jacek – nie wiedząc, o czym piszę – zapalił lampy oliwne i stwierdził, że lubi, jak w domu płonie ogień, a także zauważył, że płomień jednej z nich poddaje się delikatnemu ruchowi powietrza :)).

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/images/id-2923657/

Ale.. Obydwoje nieraz odczuwamy nadmiar ognia, co łagodzimy domową fontanną, elementami turkusu i niebieskiego w pomieszczeniach, kąpielami, muzyką z szumem wody w tle (żywioł wody). Ponadto nieraz mamy potrzebę uziemienia (jako dość „lotne” żywioły), co zapewniają nam kwiaty w domu, drewniane meble, a także kryształy o różnych właściwościach, których mamy już dość pokaźną kolekcję. Osobiście, lubię nieraz siadać na podłodze, co także pomaga mi w uziemieniu.

Nasz wystrój co pewien czas nieznaczenie się zmienia, wraz z naszym rozwojem i zmianą naszych potrzeb energetycznych. Ponadto kochamy naturę – spacery po lesie lub nad wodą – dość regularnie obcujemy więc z nią, wybierając cel spacerów zgodnie z naszymi bieżącymi potrzebami.

A Ty, co porabiasz w wolnym czasie?

Różnego rodzaju aktywności i hobby możemy intuicyjnie dobierać zgodnie z naszymi dominującymi żywiołami – uzupełniać ich niedobór bądź wręcz przeciwnie – aby zrównoważyć nadmiar któregoś z nich (np. sporty wodne w przypadku nadmiaru ognia, aktywności na dużej wysokości lub w powietrzu w przypadku nadmiaru żywiołu ziemi, itp.).

Co Twoje preferencje odnośnie spędzania wolnego czasu, mogą powiedzieć o żywiołach w Twojej energetyce?

Wraz  rozwojem wewnętrznym, coraz lepszym odczuwaniem swoich potrzeb i swojej energii, subtelne energie żywiołów i nasze potrzeby z nimi związane będą wyczuwalne coraz lepiej. Wzbogacimy naszą rzeczywistość o nowy wymiar.

Istnieje wiele metod pracy z żywiołami w naszym ciele, np. medytacje, joga, mudry.

W tematem pracy z żywiołami w moim ciele, po raz pierwszy zetknęłam się około 3 lata temu, gdy przyjechałam do Holandii. We wcześniejszej pracy nieraz zauważano, że przyjmuję różne specyficzne ułożenia dłoni i palców u rąk. Po kilku latach, podczas zwiększonego zainteresowania tematem pracy z energiami z naszym ciele, przypomniałam sobie te sytuacje i kupiłam książkę związaną z tematyką mudr. Jej lektura i praktyka stanowiły ciekawą przygodę. Dowiedziałam się, że zgodnie z indyjską tradycją każdemu palcowi naszej dłoni przyporządkowany jest inny żywioł energii w naszym ciele, a różne mudry (ułożenia dłoni i pozycje palców) wpływają na ich pracę, m.in. poprzez wpływ na różne ośrodki energetyczne (czakry), a przez to na nasze ciało, psychikę i umysł. W książce (zachęcam Cię do jej przeczytania: „Mudry – sposób na zdrowie, energię i równowagę”, Swami Saradananda) opisano zarówno ogólne zasady stosowania mudr, jak również poszczególne pozycje rąk z opisem ich oddziaływania na poszczególne żywioły i wpływem na naszą psychikę i umysł.

Mudry w hinduizmie, buddyzmie i życiu codziennym. Źródła zdjęć użytych do kolażu znajdują się na dole wpisu.

Po lekturze tej książki codziennie rano przed pracą ćwiczyłam jogę i stosowałam wybrane przez siebie mudry. Po praktyce odczuwałam różne zauważalne zmiany w swojej energii, a także różne – w zależności od wybranych i praktykowanych mudr – skutki w moim samopoczuciu i aktywności. Byłam pod wrażeniem. Działanie jogi już znałam (wiele lat wcześniej uczestniczyłam przez pewien okres w regularnych zajęciach), natomiast mudry były dla mnie sporym odkryciem, odbiegającym od moich wcześniejszych doświadczeń.

Zachęcam Cię do rozpoczęcia przygody z żywiołami, w sposób najbardziej dla Ciebie odpowiedni i odczuwalny przez Ciebie jako komfortowy i wzbogacający :).

Osobiście, podczas kontaktu z żywiołami w codziennym życiu, proszę:

Wodę o zharmonizowanie mojej energetyki (podczas kąpieli)

Wiatr o rozwianie moich sztywnych poglądów (gdy czuję silny wiatr we włosach, będąc poza domem)

Ogień o podtrzymanie mojego wewnętrznego ognia lub transformację tego, co trudne (podczas wolnych wieczorów i obecnego w domu ognia w zapalonych świecach i lampach oliwnych)

Ziemię o równowagę (uziemienie) lub poczucie głębszej więzi z całym istnieniem (podczas spacerów na łonie natury)

Eter o wniknięcie w głębsze wymiary rzeczywistości, ponad granicami i materią (podczas kontemplacji i wewnętrznych wglądów).

A Ty, o co poprosisz żywioły? 🙂


Źródło zdjęcia tytułowego: https://pixabay.com/images/id-1004250/

Źródła zdjęć użytych do kolażu przedstawiającego mudry: Zdjęcie autorstwa Monstera z Pexels, Zdjęcie autorstwa ANIl KUMAR z Pexels, Zdjęcie autorstwa Min An z Pexels, Zdjęcie autorstwa Khirod Behera z Pexels, https://pixabay.com/images/id-3520275/, https://pixabay.com/images/id-4068006/, https://pixabay.com/images/id-1283572/, https://pixabay.com/images/id-3241673/, https://pixabay.com/images/id-1800672/, https://pixabay.com/images/id-2716695/, Zdjęcie autorstwa 🇮🇳Amol Nandiwadekar z Pexels, Photo by Lutchenca Medeiros on Unsplash