Życie wśród życia

(P)

Kiedy wchodzę do niego, początkowo czuję oddzielenie. Wchodzę jako „Ja”, obserwując wszystko, co zewnętrzne. Podziwiam jego różnorodność, wielobarwność, kształty, formy, odgłosy. Potrzebuję około godziny, by wyjść ze stanu intelektualnego postrzegania i ocen, a wejść w stan czucia się jego częścią.

Las…

Uwielbiamy z Jackiem naturę i staramy się raz w tygodniu odbyć jakiś dłuższy spacer na jej łonie. Szczególnie kochamy spacery po lesie. Podziwiamy wówczas zmieniającą się naturę, tak różną w kolejnych porach roku. Cieszymy się z każdego napotkanego zwierzęcia, przytulamy do drzew, gdy poczujemy z którymś połączenie w danym momencie, słuchamy świergotu ptaków, zbieramy pióra.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/images/id-5002186/

Żyjemy w spokojnym miejscu, z dala od miejskiego zgiełku, za oknem mamy zieleń, a rano często budzi nas świergot ptaków za oknem. Kocham słuchanie tych ptasich rozmów, choć nieraz ubolewam, że ich nie rozumiem.

Ale czy rozumienie zwierząt, bądź – idąc krok dalej – rozmowa z nimi, jest możliwa?

Zachęcam Cię do obejrzenia prezentacji cudownej osoby – Anny Breytenbach. Potrafi ona  komunikować się ze zwierzętami (także na odległość), w filmie opisuje swoje doświadczenia z różnymi zwierzętami. Poza tym, że pomaga w komunikacji z naszymi „mniejszymi braćmi”, uczy tez innych tej komunikacji, a także organizuje safari, podczas których uczestnicy śpią pod gołym niebem, wchodzą w kontakt z różnymi zwierzętami, szanując jednocześnie ich przestrzeń.

Link do prezentacji w języku angielskim, z polskimi napisami, znajduje się tutaj:

www.youtube.com/watch?v=u6fqDsLV7ak&t=4333s

Podobnie jest z roślinami – pięknymi istotami, pomagającymi nam na wiele sposobów na naszej planecie – od zapewnienia pożywienia i tlenu, przez leczenie, po wykorzystanie użytkowe czy ozdobę naszego otoczenia. Niedawno słuchałam pięknego wywiadu Aubrey Masango z wyżej wspomnianą Anną Breytenbach (link do wywiadu w języku angielskim: https://omny.fm/shows/evening-show/weird-wonderful-feature-wonders-of-the-world), w którym rozmawiają oni także o komunikacji z roślinami. Zainspirowana podobieństwem metody, którą podała, ze sposobem, w jaki sprawdzam sobie świat energetyczny wokół mnie, zaczęłam kontaktować się z moimi roślinami doniczkowymi. Poczułam piękne połączenie, ich bezinteresowność i brak roszczeniowości, a także odkryłam, że myśli o ich potrzebach już wcześniej pojawiały się we mnie spontanicznie, gdy obok nich przechodziłam lub na nie patrzyłam. Wysyłały mi te informacje czy były to projekcje mojego racjonalnego umysłu? Będę dalej zgłębiać ten temat i rozwijać tę komunikację, bo otwiera ona nową głębię doświadczania rzeczywistości.

Wszyscy mamy wrodzoną zdolność głębokiej komunikacji z naturą – jesteśmy jej częścią. Musimy się tylko na to otworzyć, wyzbyć koncepcji intelektualnych i wejść na poziom „odczuwania” i intuicji – wtedy jesteśmy w stanie bardziej poczuć tę jedność z całą egzystencją.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/images/id-1822492/

A Ty jak podchodzisz do otaczającej Cię natury – roślin i zwierząt?

Co powiedziałyby kwiaty w Twoim domu?

Co zakomunikowałoby Twoje zwierzę?

Jak często nawiązujesz głębszy kontakt z naturą? Czy czujesz się jej częścią?

Anna w różnych wywiadach i prezentacjach w piękny sposób opisuje znaczenie szacunku dla innych istot i form życia na naszej planecie, a także łatwość podjęcia wzajemnej komunikacji. Wszyscy przecież żyjemy/ istniejemy na jednej planecie i jesteśmy ze sobą połączeni na wiele sposobów. Wyobraź sobie, jaki byłby nasz świat bez roślin i zwierząt – gdyby jedynym gatunkiem żyjącym na Ziemi byli ludzie (przy założeniu, że w ogóle byłoby to możliwe)?

Natura w przeróżnych przejawach i formach życia towarzyszy nam na każdym kroku. Otwarcie się na nią, poczucie w niej życia, pozbycie się koncepcji na jej temat, powierzchownego oceniania, poczucia wyższości, może umożliwić nam głębszą wzajemną komunikację, wzbogacić nasze życie i wywołać poczucie wdzięczności, że mogliśmy odrodzić się na tak pięknej, tętniącej życiem planecie :).


Źródło zdjęcia tytułowego: https://pixabay.com/images/id-3012515/